A harmadfokú képzés szerepe a regionális átalakulásban
Himnusz — klubcsapatok mérkőzésén! Az 1935-ös KK-döntőbe a Ferencváros és a prágai Sparta került. – „Az Üllői úti FTC-pálya bejáratánál a zászlórúdra felhúzták a magyar és a csehszlovák nemzeti lobogót. A két nemzet himnuszai zendülnek fel a hangszórón, azután az angol bíró választáshoz hívja a két csapatkapitányt. Felharsan a huj-huj, hajrá! és egyetlen dübörgő hangzavar az egész pálya. ” A Fradi csak részben használta ki a nagy lehetőséget. 2-0 után nemcsak a labda, hanem a Ferencváros is kipukkadt, „csak” 2-1-re győztek a zöld-fehérek.
Már a mérkőzés előtt baleset érte a csehszlovákokat. Amikor a szállodából elindultak, kocsijuk a Múzeum körútnál összeütközött egy taxival … A 10. percben is „ütközet” volt: Planicka leütötte Kalmár fejéről a beívelt labdát, de az balszerencséjére Turay elé került, és a csatár begurította az üresen maradt kapuba – 1:0! „Van csók a pályán, van öröm a nézőtéren, van hangulat lent is, fent is. ” A jó hangulatról játékosaink később is gondoskodtak. Különösen Sárosi György volt elemében. „Sárosi sikere teljes volt. Nem azért, mert az ellenfél egykori büszkeségével, Kadával szemben felülmaradt, hanem azért, mert olyan centerhalf játékot játszott, amely őt beérkezett, nagy játékosnak mutatta. Sárosi lassú, kimért, kissé lomha mozgása nem mutatja, hogy az új magyar centerhalf egészen fiatal még.
) hatalmas vihar alapos pusztítást rendezett az FTC Üllői úti sportpályáján. Fél hat óra tájban, a vihar kellős közepén hirtelen hatalmas ropogósra figyeltek fel azok, akik az FTC-pálya vendéglőjében tartózkodtak. A borzalmas erejű vihar szinte játszi könnyedséggel kapta fel a B tribün tetejét, amely egy kis darabka kivételével elvált a tribüntől, s átrepült az Üllői út másik oldalára, ahol a Pénzverde kő- és vasrácsos kerítésén darabokra tört, s zúzódva esett szét. Az átrepülés közben a tribüntető alapos munkát vitt véghez a villamosvezetékben, olyannyira, hogy a villamosközlekedés az Üllői útnak ezen a részén megállt, s még a késői órákban is szünetelt. ” Jules Rimet Jules Rimet a Fradi-pályán! Igen, ez is megtörtént egyszer, igaz, nem a Ferencváros mérkőzésén.
(ÉLŐ=) Nagykanizsai ULE Békéscsaba élő közvetítés 19 október
Hőfuvás^ hóvihar
A 100%-os bajnokság ünneplése az Üllői úton 1932. június 12-én pont került a 100%-os bajnokság végére: Ferencváros-Budai 11 3-1! A bajnokság utolsó gólját, a 105-et Toldi bombafejese jelentette. Ezután már alig figyelték a nézők a játékot, harsányan ünnepeltek. „Már a szünet után megnyitották a kapukat, hogy mindenki ott lehessen a nagy ünnepen, a nagy család örömének megnyilatkozásán, aki ott akar lenni. S amikor a bíró a játék végét jelezte, a két csapat a pálya széléhez sorakozott, az ünnepély résztvevői pedig körbefogták a mikrofont. Ott lobogott a B-közép zászlaja, amely minden mérkőzésen ott leng, ott zöldell az állóhely oldalon.
A Fradi kegyelete jeléül eltemettette a szerencsétlen szurkolót.. Turay fantasztikus tizenegyese Az Üllői úton játszották a Ferencváros, Hungária vegyes—FC Palermo nemzetközi barátságos mérkőzést. A magyarok 3—1-es győzelmével zárult a mérkőzés, de 4— 1 is lehetett volna. Az utolsó percek eseménye nem mindennapos a labdarúgás történetében: „Szabadrúgással megy tovább a játék. Mikes kapja a labdát, befelé cselez, Blasevich gáncsolja, s a bíró 11-est ad. Az olaszok tiltakoznak, Provera otthagyja a kaput, s Turay — az üres kapu helyett — taccsra rúgja a 11-est! ”. Balesetet szenvedett az — óra… 1935 februárjában az FTC—Attila Magyar Kupa-mérkőzést kétszer is elhalasztották! Mindennek a havas pálya, majd a mocsárszerű talaj volt az oka.
Nagy sikerrel mutatkozott be az újonc Sárosi György, akinek szerződtetését a ferencvárosi közvélemény szinte egyöntetűen követelte. Első bajnoki mérkőzése után így értékelték teljesítményét: „Sárosi annak bizonyult, aminek vártuk. A jó Bukovival egyenértékű, nagyszerűen helyezkedő, remekül passzoló, magas játékintelligenciájú és ami fő, munkabíró, fejlődő centerhalf. Határozottan válogatott formát játszott ki.
Ijedten veszik észre, hogy az utcán húzódó vastag villanyvezetéket is elszakította és az elszakadt drótok ott lógnak az utcán a gyalogjáró kövezetén. Életveszély! Mester Gyuri bácsi azonnal intézkedik az eltakarításról. ”. Megemlékezés a lelátón 1935. május 26-án kegyeletteljes ünnepség zajlott le a Ferencváros—Somogy mérkőzés előtt az állóhelyi oldalon. Radványi Pál, a B közép elhunyt kapitánya emlékére domborművet helyeztek el a B tribün oldalán. Évtizedekig ott díszelgett, a hatvanas években, a lelátó bontása idején töredezett szét.. Bajban a B tribün „A tegnap délutáni (1935. augusztus 14.
Ezután az új tréner sorban kezet fogott a fiúkkal és átölelte őket. ”. A jutalomjáték elmaradt 1930. december 14-re tervezték Hungler II. János búcsúmérkőzését. A profi Ferencváros az amatőr FTC-vel játszott volna, játékvezetőnek pedig Schlosser Imrét kérték fel. A jutalomjáték végül elmaradt, a csapatok egyszerűen barátságos mérkőzést játszottak, mert valóságos ítéletidő uralkodott, s ezért kevés néző jelent meg. (A bevételt Hungler kapta volna. ) A búcsúmérkőzés tehát elmaradt, de a végleges búcsú is.
Halál a lelátón 1934-ben az őszi bajnoki rajt az Üllői úti pályán elmaradt. „Izgalmas várakozás után háromezer néző várta a zuhogó eső elálltát, de mindhiába. A pályán megjelenik a szócsöves ember ezt hirdetve: a Ferencváros—Phöbus mérkőzés elmarad, a megváltott jegyek a legközelebbi mérkőzésre érvényesek. A közönség persze nem veszi szó nélkül tudomásul a bejelentést. A B tribünről lehúzódik a közönség a Hungária úti kijáró felé.
Lukács még az 50 m-es síkfutásban is győzött, ideje 7. 2 mp volt. Diszkoszvetésben Nadányi Ágnes 31. 7 m-es dobásával legyőzte a német Schumant. A verseny után két kiválóságunk a velenceiek meghívására Olaszországba utazott, az ottani testnevelési kiállítással kapcsolatos sportrendezvényeken szerepeltek. „Az első magyar külföldi női atlétikai győzelmet tegnap aratta Lukács Éva (FTC) Velencében. 22 induló közül megnyerte a labdadobás versenyét. ” (1931. május 8. ). 25 percig szünetelt a játék 1931. szeptember első vasárnapján – 8-án– kezdődött az 1931/32. évi labdarúgó-bajnokság.
Aztán még egy „baleset” is történt: „Recsegve, ropogva dőlt hanyatt a pálya órája a Springer-szobor mögött. A vasoszlopok, mint a hajtű, olyan könnyedén hajlanak hátra. A hatalmas felületbe belekapaszkodik a tornádó-szerű szélvész és mint valami játékszert, úgy hajlítja mind hátrább, rá a fákra, majd még lejjebb a kerítésre.
Ott az irodalejárat előtt parázs tüntetést rendez, úgyhogy a végén lovasrendőröknek kell rendet teremteni, a tömeget lépésről lépésre a pályáról kiszorítani. ” A mérkőzést végül szeptember 30-án játszották le, s ez biztos, 6—1-es zöld-fehér győzelmet hozott. A találkozónak szomorú eseménye is volt: a lelátón szívszélhűdésben meghalt egy Rákosi Vince nevű, 41 éves, állás nélküli kereskedő.
Üvegtekintet arccal a falnak… Vízen
babits mihály - „engem nem látott senki még.
A 11-es természetesen nem tetszett a hazai közönségnek, s noha a Ferencváros hamarosan kiegyenlített, a közönség elkeseredése, amelyet egy, a III. kerületi kapu előtt esett hendsz meg nem büntetése is fokozott. Iváncsics egy darabig tűrte a dogot, de a „hülyézés” nem szűnt meg, sőt fokozódott, amikor a bíró Papp hendsze miatt újabb 11-est ítélt a Ferencváros ellen. Ezt ugyan Hada kivédte, sőt rögtön utána Szedlacsik berúgta a Ferencváros harmadik gólját is, de a közönségnek még ez sem volt elég a lecsendesedéshez.
Az 1935-ös főiskolai világbajnokságot Budapesten rendezték. Az angol—magyar mérkőzést megtekintette Jules Rimet, a Francia Labdarúgó Szövetség és a FIFA elnöke is. A találkozót egyébként a magyar csapat 4-1-re nyerte. „Az őszies hideg, kellemetlenül szeles időjárás játszott nyilván közre abban, hogy az angol —magyar FVB-mérkőzésre csak közel 5000 főnyi néző foglalt helyet az FTC-pálya nézőterén. Megérkezett a pályára Rimet, a francia labdarúgó szövetség és a FIFA elnöke, akit Fischer Mór, az MLSZ nemzetközi elnöke hozott be a mátyásföldi repülőtérről. Rimet elnök képviseli a francia kultuszminisztert az FVB-n. ”.
Szövetségi kapitány: Pataki Mihály,, A magyar csapat teljes egészében csődöt mondott. Egész védekezési taktikánk megbukott. A csapat egyetlen jó formát mutató embere. Titkos a II. félidő 17. percében térdsérülése miatt kivált a játékból. A tíz főre olvadt csapat egyszerre összeomlott és nyolc perc alatt négy gólt kapott! ” A FIFA főtitkára az Üllői úton 1930. június 8.
Magyar városbírót választott Komárom - nagyKAR
FC Ajka - fcajka.hu
Nyitólap - CREDOBUS MOSONMAGYARÓVÁR - MTE 1904